Zasady
Warsztat
Drybrush
Ink /Wash
Mokry pędzel
Farby
Mokry pędzel - cieniowanie
      Kolejny etap - cieniowanie, dotyczy właściwej kolejności nakładania i nasycenia barw. Chodzi o to, by po nałożeniu kilku kolorów uzyskać ładne przejście jednej barwy do drugiej. Warto tu skorzystać z techniki zwanej mokrym pędzlem, szczególnie jeśli malujemy duże, gładkie powierzchnie np.: płaszcze, suknie.

      Technika sprowadza się do malowania kilkoma odcieniami po sobie, zanim farba zdąży wyschnąć. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko zostawiania kontrastujących ze sobą smug farby na powierzchni. Należy na naszej palecie przygotować sobie kilka odcieni jednego koloru, które będziemy po kolei nakładać.

      Jak dobrać dobre odcienie bazowego koloru?
W farbach Pactry jedynie brązy i zielenie mają kilka odcieni, trudniej jest z "niebieskościami" czy "czerwonościami", więc przyda się dobre oko przy samodzielnym mieszaniu farb. Dobrze jest zaopatrzyć się w fabryczne 2 odcienie - jasny i ciemny, a resztę na bieżąco mieszać z kolorem białym. Tu ważna uwaga - łatwiej jest rozjaśnić kolor bielą niż przyciemnić czernią czy czymkolwiek innym. Czerń pozbawia kolor głębi.

      W technice malowania mokrym pędzlem ważne jest, by konsystencja farb była naprawdę wodnista, ale nie wolno nakładać jej w dużych ilościach na raz. Trzeba przygotować się na położenie 6-8 warstw odcieni. Lepiej zaczynać oczywiście od najciemniejszego i rozjaśniać niż odwrotnie. Każdy nadmiar farby - szczególnie w miejscu odrywania pędzla od podłoża - należy bezwzględnie usuwać.

      Czasem można skorzystać z banalnego sposobu rozcierania kolorów palcem. Kiedy farba jest mokra - a o to chodzi w technice mokrego pędzla - można palcem rozprowadzić farbę w górę aż się rozjaśni. Ja jednak wolę do tego celu używać pędzla, bo metoda na palec mi nie wyszła - po wyschnięciu okazało się, że zostawiłam maleńkie odciski linii papilarnych :)